Kaplica św. Anny w Sosnówce
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Zabytkowakapliczka św. Anny w Sosnówce wzniesiona została na zachodnim stoku Grabowca (784 m n.p.m.) w XVIII stuleciu. Kult świętej Anny, matki Maryi, był jednak tu już obecny jakieś 500 lat wcześniej. Budowa niewielkiej świątyni wiąże się również z bijącym nieopodal źródełkiem - tutejsza woda, delikatnie zmineralizowana i radoczynna, wykazuje się dobroczynnymi właściwościami.
Badania archeologiczne wykazały zresztą, że przy źródle swoje rytuały odprawiały w tym miejscu znacznie wcześniej plemiona słowiańskie. W X wieku miał tu stanąć pierwszy “Kościółek Źródlany”. Od 1719 roku to niepozorna z zewnątrz i barokowa, a więc bogato udekorowana w środku kaplica. Budowlę wzniesiono na planie elipsy, jej wymiary to 14×10 metrów. Fundusze na budowę przekazał rezydujący w cieplickim pałacu hrabia Hans Anton von Schaffgotsch.
Spośród wielu pięknych dzieł sztuki sakralnej, najbardziej na wyróżnienie zasługują ołtarz główny z figurą św. Wawrzyńca - przeniesiony tu ze Śnieżki w 1812 r. - a także namalowany na miedzianej blasze (z uwagi na radon, “zmazujący” farbę z płótna) obraz przedstawiający patronkę kaplicy, który miał powstawać pod mistrzowskim okiem Michaela Leopolda Willmanna.
Z kaplicą św. Anny wiąże się parę intrygujących opowieści. Znajduje się niedaleko krzyżówki żółtego i niebieskiego szlaku, a tymi samymi ścieżkami co turyści, w przeszłości chadzały czarownice - podobno sabaty odbywały się nieopodal, na wzgórzu Patelnia. A wszyscy, którym doskwiera brak powodzenia w miłości, mogą odmienić swój los jeśli siedem razy okrążą kościółek z ustami wypełnionymi tutejszą wodą.
Niepozorny z zewnątrz, za to pełen skarbów w środku barokowy zabytek. Kaplicę poświęconą matce Maryi wzniesiono w 1719 r., jednak różne formy kultu - również niechrześcijańskie - na zboczu
Opinie