Książęca Wieża

Książęca Wieża w Siedlęcinie jest wyjątkowa z kilku powodów. Podobnych do niej zachowało się na Śląsku kilka, ona wszakże najlepiej. Stoi sobie nie byle gdzie, ale w obrębie malowniczego Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Wzniesiono ją natomiast bardzo dawno temu, bo w 1313 roku, na polecenie księcia jaworskiego Henryka I.

Co jednak najważniejsze, kryje w swym wnętrzu coś, czego odkrycie, a po latach właściwa interpretacja zarówno historyków sztuki, jak i literaturoznawców wprawiły w kompletne osłupienie. Średniowieczna wieża książęca w Siedlęcinie, małej wiosce położonej na północny zachód od Jeleniej Góry jest jak przysłowiowy kij wsadzony w mrowisko zastanych poglądów.

Książęca wieża mieszkalna w Siedlęcinie stanowi obecnie obiekt turystyczny, przez cały rok udostępniony do zwiedzania. Poszczególne malunki współtworzące jej największy skarb - polichromię są starannie odrestaurowane i opisane na specjalnych tabliczkach, dzięki czemu nawet osoby nie znające staroangielskich legend o królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu, mają szansę poprawnie odczytać treść oglądanych przedstawień.

Zabytek służy także jako muzeum i jako miejsce do organizacji wielu imprez kulturalnych, m.in. wystaw czy koncertów muzycznych.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (1)

Anonim 10.06.2019 09:16

W Wieży Książęcej w Siedlęcinie byłam przy okazji wycieczki szkolnej w Liceum. Nie takie stare czasy, ale wiem, że wieża funkcjonuje do dziś. Ciekawe, historyczne miejsce, ładne widoki.

Dodaj komentarz