Pałac Łomnica

Barokowy Pałac Łomnica wraz z budynkiem mieszkalnym, tzw. Domem Wdowy (dziś zwanym Małym Pałacem), pochodzi z XVII wieku i zlokalizowany jest w północnej części Łomnicy, przy rozwidleniu dróg na Kowary i Wojanów, 5 kilometrów od Jeleniej Góry.

Pierwsze informacje dotyczące łomnickiego majątku pochodzą z lat ok. 1475-1654. Wówczas posiadłość znajdowała się w rękach rodziny Zedlitzów. W latach 1705-1725 dworek przebudowano na barokowy pałac. Ostatnia poważna modernizacja pałacu odbyła się w latach 1838-1844, kiedy pałac posiadał ród Küsterów. Dzisiejszy kształt budynku nieznacznie zmienił się od barokowych czasów. Zabudowania zespołu pałacowo-folwarcznego otacza piękny park krajobrazowy, z 1835 roku.

Obecnie, Duży Pałac i przyległe do niego zabudowania są własnością Elisabeth von Küster. Sam pałac stanowi trzykondygnacyjna budowla z użytkowym poddaszem. Warte uwagi są występujące z przodu, w skrajnych narożnikach wydatne ryzality – alkierze. Bryłę główną pokrywa czterospadowy dach. Aby wejść do wnętrza pałacu przejść należy przez balkonowy portal z narożnymi kolumnami. We wnętrzach niezmiennie zachowano układ przestrzenny i hol z doryckimi kolumnami, a także fragmenty klasycystycznych malowideł ściennych. Pałac udostępniony jest do zwiedzania przez cały rok. Ponadto, znajdują się w nim stała wystawa „Dolina zamków i ogrodów - Kotlina Jeleniogórska- wspólne dziedzictwo” oraz wystawy czasowe.

Dom Wdowy, zwany dziś Małym Pałacem to dworek wzniesiony w latach 1803-1804, przez rodzinę Mentzlów, tuż obok Dużego Pałacu. Dwukondygnacyjna budowla oparta została na rzucie prostokąta, nakryta jest czterospadowym dachem z lukarnami. Jej wewnętrzne pomieszczenia zachowały swój pierwotny układ jedynie na parterze i na piętrze. Holl domu jest sklepiony krzyżowo, i posiada gurty sklepienne spływające na filar. Obecnie w Domu Wdów znajdują się hotel oraz restauracja.

W Folwarku, znajdującym się tuż przy Dużym Pałacu, można poznać prawdziwe codzienne życie i pracę w niegdysiejszym gospodarstwie rolnym. Spichlerz kryje Sklep Lniarski, a w budynku gospodarczym zorganizowano piekarnię, sklep folwarczny, i kuchnia ziemiańska. W stajni mieszkają konie, świnie i owce. Nie zabrakło nawet kuźni z prawdziwego zdarzenia. Folwark także udostępniony jest do zwiedzania dla turystów.Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (1)

Anonim 12.06.2019 09:07

Bardzo ciekawe miejsce ten Pałac Łomnica. Byliśmy z rodziną podczas pobytu w Karpaczu i byliśmy zachwyceni zarówno architekturą jak i pozostałymi sprawami.

Dodaj komentarz