Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze

Niektórzy mówią o nich: „po prostu piękne”, „wspaniałe”, „wyjątkowe”, „genialne”. Zachwycają się ich kształtem, rozwiązaniami technicznymi i zastosowaną do ich wyprodukowania technologią, funkcjami, które miały spełniać, atmosferą tajemnicy, w jakiej często powstawały. Wiedzą do kogo i kiedy należały, jak i po co były używane. Widzą je jako wielką rekwizytornię historii, zwycięstw i porażek, ludzkiego szaleństwa, sprytu i dramatu. Militaria są dla ich miłośników i kolekcjonerów jak brama do przeszłości. W Jeleniej Górze można je oglądać na terenie dawnej jednostki wojskowej, przy drodze dojazdowej do Karpacza i Kowar, gdzie znajduje się Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego będący oddziałem Muzeum Karkonoskiego.

Skansen stanowi największą tego typu ekspozycję na Dolnym Śląsku. Obejmuje ona sprzęt wojskowy używany podczas II wojny światowej przez I i II Armię Wojska Polskiego oraz Armię Czerwoną, jak i egzemplarze współtworzące wyposażenie Ludowego Wojska Polskiego w latach 1945-70. Na wystawie prezentowana jest m.in. wyrzutnia haubicza, haubica 122 mm, stacja radiolokacyjna, armata przeciwpancerna, działo bezodrzutowe, artyleria przeciwlotnicza różnych kalibrów i wielka duma skansenu - czołg T-34-85. Czołgi tego typu seryjnie zaczęto produkować w ZSRR, w 1944 r. Zastąpiły one czołgi T-34/76, wyposażono je w większy kaliber działa i nową, trzyosobową wieżę. Po zakończeniu II Wojny Światowej produkowano je także w Czechosłowacji i Polsce. Używano ich w czasie wojny koreańskiej, wietnamskiej i konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie, ostatni raz w latach 1992-95 podczas wojny w Bośni.

Pod opieką skansenu znajduje się również specjalnie zorganizowana wystawa plenerowa w odległej 9 km na południowy zachód od miasta Łomnicy. Zgromadzony jest na niej sprzęt radiolokacyjny z całej Polski.

W maju 2008 r., w skansenie otwarto wystawę „Karkonoskie militaria - dzieje wojskowości w Karkonoszach i Kotlinie Jeleniogórskiej” stanowiącą owoc konferencji naukowej, poświęconej roli wojska w rozwoju intelektualnym Jeleniej Góry. Została ona urządzona przez Kolegium Karkonoskie i Jeleniogórskie Stowarzyszenie Żołnierzy Radiotechników RADAR. Zgromadzono na niej m.in. dokumenty, fotografie, odznaczenia, mundury i elementy uzbrojenia ukazujące życie codzienne jeleniogórskich żołnierzy oraz dorobek poszczególnych jednostek.

Tekst: Sandra Nejranowska-Białka

Godziny otwarcia Muzeum i wystaw:

Wystawa Broni Ciężkiej oraz ekspozycja w budynku przy ul. Sudeckiej 83 w Jeleniej Górze:

  • w okresie V-IX 9:00-17:00
  • w okresie X-IV 9:00-16:00

Wystawa Sprzętu Radiolokacyjnego w Łomnicy

  • w okresie V-IX 10:00-17:00
  • w okresie X-IV NIECZYNNE

W poniedziałki Muzeum nieczynne

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (1)

Anonim 19.06.2019 08:33

Skansen Uzbrojenia Wojskowego w Jeleniej Górze to niezła atrakcja dla małych i dużych. Jeśli więc jesteście gdzieś w okolicy to polecam. Bilety nie takie drogie a można sprzedać dzieciakowi trochę historii.

Dodaj komentarz