Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze
- Adres Sudecka 83
58-500 Jelenia Góra - Telefon+48 756 162 682
- E-mailbiuro@militaria-muzeum.pl
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Niektórzy mówią o nich: „po prostu piękne”, „wspaniałe”, „wyjątkowe”, „genialne”. Zachwycają się ich kształtem, rozwiązaniami technicznymi i zastosowaną do ich wyprodukowania technologią, funkcjami, które miały spełniać, atmosferą tajemnicy, w jakiej często powstawały. Wiedzą do kogo i kiedy należały, jak i po co były używane. Widzą je jako wielką rekwizytornię historii, zwycięstw i porażek, ludzkiego szaleństwa, sprytu i dramatu. Militaria są dla ich miłośników i kolekcjonerów jak brama do przeszłości. W Jeleniej Górze można je oglądać na terenie dawnej jednostki wojskowej, przy drodze dojazdowej do Karpacza i Kowar, gdzie znajduje się Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego będący oddziałem Muzeum Karkonoskiego.
Skansen stanowi największą tego typu ekspozycję na Dolnym Śląsku. Obejmuje ona sprzęt wojskowy używany podczas II wojny światowej przez I i II Armię Wojska Polskiego oraz Armię Czerwoną, jak i egzemplarze współtworzące wyposażenie Ludowego Wojska Polskiego w latach 1945-70. Na wystawie prezentowana jest m.in. wyrzutnia haubicza, haubica 122 mm, stacja radiolokacyjna, armata przeciwpancerna, działo bezodrzutowe, artyleria przeciwlotnicza różnych kalibrów i wielka duma skansenu - czołg T-34-85. Czołgi tego typu seryjnie zaczęto produkować w ZSRR, w 1944 r. Zastąpiły one czołgi T-34/76, wyposażono je w większy kaliber działa i nową, trzyosobową wieżę. Po zakończeniu II Wojny Światowej produkowano je także w Czechosłowacji i Polsce. Używano ich w czasie wojny koreańskiej, wietnamskiej i konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie, ostatni raz w latach 1992-95 podczas wojny w Bośni.
Pod opieką skansenu znajduje się również specjalnie zorganizowana wystawa plenerowa w odległej 9 km na południowy zachód od miasta Łomnicy. Zgromadzony jest na niej sprzęt radiolokacyjny z całej Polski.
W maju 2008 r., w skansenie otwarto wystawę „Karkonoskie militaria - dzieje wojskowości w Karkonoszach i Kotlinie Jeleniogórskiej” stanowiącą owoc konferencji naukowej, poświęconej roli wojska w rozwoju intelektualnym Jeleniej Góry. Została ona urządzona przez Kolegium Karkonoskie i Jeleniogórskie Stowarzyszenie Żołnierzy Radiotechników RADAR. Zgromadzono na niej m.in. dokumenty, fotografie, odznaczenia, mundury i elementy uzbrojenia ukazujące życie codzienne jeleniogórskich żołnierzy oraz dorobek poszczególnych jednostek.
Tekst: Sandra Nejranowska-Białka
Godziny otwarcia Muzeum i wystaw:
Wystawa Broni Ciężkiej oraz ekspozycja w budynku przy ul. Sudeckiej 83 w Jeleniej Górze:
- w okresie V-IX 9:00-17:00
- w okresie X-IV 9:00-16:00
Wystawa Sprzętu Radiolokacyjnego w Łomnicy
- w okresie V-IX 10:00-17:00
- w okresie X-IV NIECZYNNE
W poniedziałki Muzeum nieczynne
- Bilet normalny - 7 zł
- Bilet ulgowy - 4 zł
- Bilet normalny uprawniający do zwiedzenia obu ekspozycji Skansenu (w Jeleniej Górze i w Łomnicy) - 10 zł
- Bilet ulgowy uprawniający do zwiedzenia obu ekspozycji Skansenu (w Jeleniej Górze i w Łomnicy) - 5 zł
- Oprowadzanie - 30 zł
Zlokalizowany przy drodze z Jeleniej Góry do Karpacza Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego, będący oddziałem Muzeum Karkonoskiego stanowi największą tego typu ekspozycję na Dolnym Śląsku. Miłośnicy militariów mogą podziwiać tu m.in. śmigłowce, czołgi, artylerię, sprzęt rozpoznania i wiele innych przykładów wojskowej myśli, używanych podczas II WŚ i w latach 1945-70.
Opinie