Zamek Bolczów

Zamek Bolczów to twierdza powstała w 1375 roku, za sprawą dworzaninowi księcia Bolka II z rodu Bolczów, w paśmie górskim Sudetów - Rudawach Janowickich. Dziś ruiny zamku przynależą do niewielkiej miejscowości Janowice Wielkie. Zamek był i jest o tyle wyjątkowy, że posiadał fragmenty naturalnych, skalnych ścian.

Zamek zniszczyły walki podczas bitwy wrocławskich i świdnickich mieszczan i husytów, w XV wieku. Odbudowy dokonał dopiero w latach 1517-1518 Hans Dippold von Burghaus, budując dziedziniec, wieżę obronną i strzelnice. W kolejnych latach stworzono kamienny mur, basteję, fosę, a mury wyposażono w kolejne strzelnice. W latach 1537-1543, twierdza należała do dworzanina i sekretarza króla Zygmunta Starego - Justusa Decjusza z Krakowa. Kolejne prace budowlane i remontowe nastąpiły na zamku wskutek działań militarnych wojny trzydziestoletniej.

W 1645 r. Bolczów podpalili Szwedzi, wycofując się z tamtych terenów w grudniu tegoż roku i pozostawiając zamek w ruinie, którą zajęto się ponownie dopiero w 1848 roku, z inicjatywy hrabiego Stolberg-Wernigerode. Zorganizowano w nim nawet wówczas niewielką gospodę, która po wojnie stała się schroniskiem turystycznym, opuszczonym i zdewastowanym w kolejnych latach.

Dziś ruiny zamku podlegają Lasom Państwowym i oddane zostały do użytkowania Stowarzyszeniu „Mieszkańcy Gminie” z Mniszkowa. Zamek jest również częścią Parku Kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (1)

Anonim 5.06.2019 08:45

Zamek Bolczów to ciekawe miejsce do zobaczenia podczas spaceru, dzieci na pewno się zainteresują.

Dodaj komentarz