Zamek Bolków

Rekonstrukcje zamków dolnośląskich, stare ryciny i widokówki, skromna kolekcja dawnego uzbrojenia a także drzewo genealogiczne Piastów tworzą ekspozycję, którą można oglądać w renesansowym budynku Zamku Bolków. Większość zgromadzonych niegdyś w twierdzy cennych przedmiotów zostało z niej wywiezionych na początku lat 80.

Zamek ożywiany jest przede wszystkim przez działalność Bractwa Rycerskiego, które organizuje w nim pikniki i turnieje rycerskie, a w czerwcu Dni Kultury Rycerskiej.

Zwykle na przełomie lipca i sierpnia mury warowni przeżywają oblężenie uczestników „Castle Party” – wielkiego święta fanów rocka gotyckiego, gothic metalu, elektro, industrialu, którzy na zamkowym dziedzińcu mogą słuchać i bawić się w swoich oryginalnych, zwykle czarnych strojach przy swej ulubionej muzyce.

Rumieńców dodają budowli także zwykli turyści nawiedzający ją każdego roku. Oglądają dokładnie zamkowe mury, strzelają z łuku pod opieką instruktorów z Bractwa Rycerskiego i… udają się na wysoką na 25 m wieżę, z której rozpościerają się ładne widoki na okolicę, m.in. na leżący 2 km na północ zamek Świny, z którym Zamek Bolków ma ponoć tajemne połączenie. Ale to już całkiem inna historia.


Oczywiście bywają noce, podczas których po murach zamku snuje się duch. A jakże! Wszak zamek Bolków to porządny zamek, bez krążących wokół niego legend byłby trochę niekompletny. Wieść gminna niesie, że Bolko II w młodości kochał się w córce rycerza Lottara - Kunegundzie. Rodzice jednak zadecydowali, że pojmie on za żonę austriacką księżniczkę Agnieszkę i by uniknąć problemów, potajemnie zamknęli Kunegundę w klasztorze, jej ojca zaś kazali pojmać z dala od Bolkowa i ogłosili, że oboje nie żyją. Zrozpaczony Bolko II ożenił się wówczas z Agnieszką. By nic się nie wydało, postanowiono otruć Kunegundę. Jakub - uczeń zielarza, który sporządził zabójczą miksturę, odkrył jednak spisek i ostrzegł w klasztorze Kunegundę. Siostry zakonne upozorowały jej śmierć i wysłały ją do domu Jakuba, który wkrótce na jej prośbę udał się na zamek wywiedzieć o losy Bolka II. Tam został nadwornym błaznem. Tymczasem Lottara zwolniono z więzienia i gdy niczego nieświadomy usłyszał, że jego córkę otruł zamkowy błazen udał się do Bolkowa szukać zemsty. Bolkowi II urodził się zaś syn, z którym bawił się Jakub. Lottar ujrzawszy go zamierzył się na dziecko toporem mówiąc „dziecko za dziecko”. Oszalały Jakub wziął winę na siebie i został ścięty. Lottar wkrótce dowiedział się prawdy i zobaczył z córką, nie pomogło to jednak dziecku ani Jakubowi, którego duch w ciemne noce snuje się po murach zamkowych.

Tekst: Sandra Nejranowska-Białka


Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (1)

Anonim 11.06.2019 12:39

Mieszkam w niedalekiej okolicy Zamku Bolków, jest to naprawdę ciekawa atrakcja, zwłaszcza jak pojedzie się w czasie wspomnianego w artykule Castle Party. Polecam każdemu :)

Dodaj komentarz