Żywy Bank Genów
- Adres Myśliwska 9A
58-570 Jelenia Góra - Telefon+48 757 556 243
- E-mailmarta.kroczek@kpnmab.pl
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Jedna z kilku w regionie placówek edukacyjnych, które kontroluje i rozwija Karkonoski Park Narodowy. Wiedza, którą można tu zdobyć, bywa zaskakująca.
Przykładowo Szrenica, choć w skali europejskiej zalicza się raczej do niskich szczytów (1362 m n.p.m.),może się pochwalić prawdziwie alpejską szatą roślinną - zazwyczaj spotykaną na zdecydowanie wyższych poziomach.
Żywy Bank Genów składa się z 3 odrębnych części. Zapewne największe zainteresowanie wzbudzi przestrzeń ekspozycyjno-edukacyjna. Posiada ona bogatą, skomponowaną w sposób przemyślany kolekcję karkonoskich roślin, rozbudowaną infrastrukturę do prowadzenia prelekcji i zajęć praktycznych z botaniki, 2 motylarni oraz ciekawych dodatków, postawionych z myślą o rodzinach z dziećmi. Chodzi o rozbudowany plac zabaw, ławeczki w cieniu drzew oraz altanę z grillem.
Można również zajrzeć do pracowni, szklarni i magazynów, w których rozmnaża się rośliny i przechowuje gotowe do posadzenia sadzonki. Docelowo Żywy Bank Genów ma pozwolić na ocalenie oraz odtworzenie naturalnej flory Karkonoszy wszędzie tam, gdzie okaże się to konieczne.
W większości są to małe kwiaty, krzewy, mchy, porosty i różne trawy. W trakcie zwykłych wycieczek po górach raczej mało kto zwraca na nie uwagę. Żywy Bank Genów pozwala zdobyć nie tylko mnóstwo informacji na temat poszczególnych gatunków, ale też przyjrzeć im się z bliska. Znacząca część z nich jest aktualnie zagrożona wyginięciem.
Są wśród nich gatunki torfowisk subalpejskich (np. bażyny, gnidosze sudeckie, maliny moroszki, rosiczki okrągłolistne),leśne (kaliny koralowe, wawrzynki wilczełyka),piętra subalpejskiego (porzeczki skalne, wierzby lapońskie, czosnki syberyjskie),kotłów polodowcowych (kukliki górskie, skalnice naprzeciwlistne, zmienki górskie, goryczuszki polne, gęsiówki alpejskie) czy muraw subalpejskich (dzwonki karkonoskie).
Niedaleko, bo w Miłkowie mieści się także drugi Bank Genów, także prowadzący działalność edukacyjną.
Botaniczny raj u stóp Karkonoszy. Pozwala dokładnie zapoznać się z wyjątkową szatą roślinną górskiego regionu. Wiele spośród prezentowanych i hodowanych gatunków występuje niezwykle rzadko. Miłym urozmaiceniem dla zajęć edukacyjnych w Żywym Banku Genów są altanka z grillem czy plac zabaw dla dzieci. Placówką zarządza Karkonoski Park Narodowy.
Opinie