Turyści promieniejący z radości - Kowary w Karkonoszach

Choć nie cieszą się tak dużą sławą jak Szklarska Poręba czy położony praktycznie po sąsiedzku Karpacz, to pod względem potencjału turystycznego śmiało może konkurować z bardziej znanymi kurortami w najwyższym pasmie Sudetów. Chodzi o Kowary, dawną osadę górniczo-hutniczą i potęgę tkacko-włókienniczą. Przepiękne położenie, niezwykle bogata historia, urokliwe i zadbane miasto z duszą… Nic, tylko pomyśleć nad najbardziej dogodnymi okazjami do wyjazdu w góry.

Weekend we dwoje w Kowarach - propozycja dla zakochanych, którzy chcieliby przeżyć z drugą połówką coś niezwykłego. Po romantycznym weekendzie tylko we dwoje w Kowarach wielu spodziewałoby się - i całkiem słusznie - atrakcji w rodzaju wieczornych spacerów po starówce, wypraw w górskie szlaki czy zabiegów SPA & Wellness dla dwojga. A co byście powiedzieli na małe odprężenie w inhalatorium radonowym, jakie niegdyś założono w jednej z miejscowych (nieczynnych) kopalni uranu? To wprawdzie zamierzchłe czasy, ale wśród zdrowotnych korzyści takich sesji wymieniano m.in. złagodzenie dolegliwości układu oddechowego czy rozwiązanie typowo męskich problemów… czyli Kowary na weekend we dwoje będą wprost idealne.

Odnowa biologiczna w Kowarach - radioaktywna kuracja w dawnych sztolniach uranowych to już dawno nieaktualna ciekawostka. W dziedzinie odnowy biologicznej Kowary poczyniły znaczący progres w ostatnim czasie. To, co kiedyś mogło być traktowane jako szczyty luksusów, dzięki rozmaitym centrom i mniejszym strefom SPA w co niektórych obiektach noclegowych staje się ogólno- i łatwo dostępne. Masaże, kąpiele, inhalacje i inne zabiegi pielęgnacyjno-relaksujące, jakie tworzą odnowę biologiczną w Kowarach, warto dla lepszych efektów uzupełnić o aktywność własną na górskim powietrzu: nordic walking, jazdę na rowerze, narciarstwo biegowe etc.

Sylwester w Kowarach - w jakiś sposób ciekawa propozycja sylwestrowa, wyłamująca się z tradycyjnych schematów domówek i miejskich imprez z okazji Nowego Roku. Rzecz jasna i zrozumiała do Kowar na sylwestra nie przyjadą gwiazdy polskiej estrady, by dać koncert na miejskim rynku, ale to przecież nie przekreśla udanej zabawy. Przyjeżdżając pod koniec roku w góry lepiej zdać sobie sprawę, że relaks w różnych postaciach jest co najmniej równie ważny, co suto zakrapiana dyskoteka z fajerwerkami. Tutaj sylwester w Kowarach może zaoferować naprawdę sporo, m.in. wycieczki do Gór Sokolich, zabytki z Doliny Pałaców i Ogrodów, rekreację w jeleniogórskich Termach Cieplickich czy… jazdę na nartach, zaraz za czeską granicą bądź niedalekim Karpaczu.

Boże Narodzenie w Kowarach - prezent świąteczny, który z pewnością ucieszy każdego. Zarówno na niezwykły, zdaniem niektórych czarodziejski wręcz klimat Bożego Narodzenia w Kowarach, jak też praktycznie całkowity brak obowiązków do zrealizowania w okresie świątecznym w domu. Kiedy odpada konieczność samodzielnego przygotowania wigilijnej kolacji, zyskuje się zaskakująco dużo czasu na odpoczynek i dla najbliższej rodziny. Kowary na Boże Narodzenie mogą zaproponować m.in. zwiedzanie kościoła NMP, wyprawę na Przełęcz Okraj czy szaloną jazdę tradycyjnymi saniami rogatymi.

Andrzejki w Kowarach - nadzwyczaj synergiczne 2 w 1, czyli okolicznościowa zabawa andrzejkowa, a przy okazji parę cennych dni odpoczynku w górach. Do Kowar na andrzejki większość gości wybiera się z tego drugiego powodu, w temacie imprez trudno wymyślić coś ponad lanie wosku… chociaż bardziej kreatywni gospodarze ponoć lubią czerpać z legend o Karkonoszu i lokalnego folkloru. Trzeba po prostu dłużej poszukać, aż w końcu znajdzie się coś, co wykracza poza dobrze znane standardy. Tak czy inaczej, na andrzejkach w Kowarach warto pomyśleć o widokowym locie paralotnią, pieszej bądź rowerowej wycieczce na malownicze tereny Karkonoskiego Parku Narodowego czy zwiedzaniu Domu Kata, gdzie panuje nadzwyczaj gęsta atmosfera - zapewniająca pozytywny dreszczyk emocji.

Boże Ciało w Kowarach - święto pomiędzy 21 maja a 24 czerwca, ustawowo wolne, zawsze w czwartek: aż się prosi o długi weekend. Jako że lato już się zbliża, w Boże Ciało Kowary i okoliczne miejscowości są już w pełnej gotowości na wakacyjny sezon wysoki. A to oznacza m.in. pełną dostępność atrakcji stricte i quasi-sezonowych, takich jak mysłakowicki Park Fauny i Flory Słodkowodnej, żywcem wyjęte z filmów o Dzikim Zachodzie miasteczko Western City czy parki miniatur - “Budowle Świata” w Mysłakowicach oraz dolnośląskich zabytków w samych Kowarach. A to tylko niewielka część atrakcji i możliwości, jakie w okresie Bożego Ciała czekają na wczasowiczów wybierających się do Kowar.

Weekend majowy w Kowarach - oferta na majówkę zdecydowanie godna poważnego rozważenia. Kowary to urokliwa miejscowość, w mieście na długi weekend majowy często urządzane są rozmaite festyny, wydarzenia kulturalne i tematyczne imprezy, mające zadowolić zarówno mieszkańców, jak też przyjezdnych turystów. Nie wspominając już o ogromnym potencjale górskich wycieczek czy fantastycznych krajobrazach na początku maja. Poza tym w trakcie weekendu majowego w Kowarach można odwiedzić takie miejsca jak Kopalnia Liczyrzepa, Dom Kata, ukryty w lasku grobowiec rodu von Reuss czy Kopalnia Podgórze.

Wielkanoc w Kowarach - czas świąteczny powinno się poświęcać rodzinie, a tymczasem dziś pokaźną część wolnego w okresie wielkanocnym pochłaniają obowiązki domowe. Komu wybitnie nie w smak taka perspektywa, niech na najbliższą wielkanoc zaplanuje święta w Kowarach. Przyjazd na gotowe, wyłącznie najbliżsi przy boku, piękna miejscowość w jeszcze piękniejszej okolicy, mnóstwo możliwości do wypoczynku - nic, tylko korzystać. Kowary na Święta Wielkanocne to nie tylko wycieczki w góry, ale też takie atrakcje jak zabytkowy Pałac Smyrna, miłkowski Cyrkland czy dawne kopalnie uranu (sztuk dwie).

Walentynki w Kowarach - bezwzględnie wymagane są romantyczna atmosfera i różne atrakcje dla par, w końcu święto zakochanych to nie przelewki. Kowary będą całkiem niezłą destynacją na walentynki, z uwagi na naturalne uwarunkowania, urokliwe zakątki i stosunkowo szeroki zakres dostępnych możliwości. Nastrojowe spacery po miejskiej starówce, wspólne wyjścia na biegówki, imponujący kościół maryjny, bliskość zamku Chojnik czy Term Cieplickich. Na czas walentynek w Kowarach kuszących opcji jest na tyle dużo, że żadnej parze nie będzie doskwierać nużąca monotonia.

Ferie zimowe w Kowarach - coś w sam raz dla tych, którzy do pełni szczęścia niekoniecznie potrzebują jak najdłuższych nartostrad na możliwie najtrudniejszych stokach. Kowary mogą zaoferować na ferie zimowe sporo różnych atrakcji, ale narciarskiej infrastruktury (jeszcze?) tutaj nie ma. Z drugiej strony: miłośnicy białego szaleństwa do Czech czy Karpacza mają stąd bardzo blisko, a na miejscu czeka sporo ciekawych rzeczy. Wybierając się do Kowar w okresie ferii zimowych, koniecznie trzeba spróbować tradycyjnego dla miejscowości zjazdu saniami rogatymi z Przełęczy Okraj - jak sanki, tylko o wiele bardziej stylowe, oldskulowe i ekscytujące.

Dzień Kobiet w Kowarach - niezły wybór dla wszystkich pań, które chcą spędzić swoje marcowe święto (i parę sąsiadujących z 8 III dni) na pierwszorzędnym relaksie i innych przyjemnościach w górach. Z okazji Dnia Kobiet znaczna część branży turystycznej w Kowarach szykuje okolicznościowe pakiety specjalne, z kilkoma miłymi dodatkami. Naturalnie najmilej widziane są zabiegi kosmetyczno-pielęgnacyjne, najlepiej w wersji SPA & Wellness. A jako że Kowary oferują jednocześnie całą gamę innych atrakcji rozrywkowych i krajoznawczych, Dzień Kobiet tutaj powinien udać się wyśmienicie.

Wakacje w Kowarach - kurort cokolwiek mało znany, a na szczyt sezonu zapewnia całe mnóstwo atrakcji: a praktycznie każda z innej beczki. Kowary to w wakacje taka niby niewielka, ale za to bardzo zasobna kopalnia turystycznych możliwości i pomysłów. Tak, jak nie przymierzając miejscowe sztolnie Uranu, dziś przystosowane do zwiedzania i wzbogacone o potencjalnie interesujące dodatki. A przecież obok kopalń “Liczyrzepa” i “Podgórze” w Kowarach i najbliższej okolicy są takie miejsca, jak Western City, Park Miniatur Budowle Świata, Termy Cieplickie z basenami pod chmurką, Karkonosze z “królową” Śnieżką - a wszystkie warte sprawdzenia na wakacjach.

Jesień w Kowarach - niesamowite widoki, jesienna feeria barw, świeże górske powietrze, a niejako w uzupełnieniu: sporo atrakcji bardzo odmiennych typów do wyboru. Kowary jesienią prezentują się nad wyraz efektownie, czego doskonałym potwierdzeniem będzie wyprawa na tereny Rudawskiego Parku Krajobrazowego w czasie przysłowiowej “złotej, polskiej jesieni”. A to tylko jedno z ciekawych w jakiś sposób miejsc, które można odwiedzić. Pałac Smyrna z Doliny Pałaców i Ogrodów, dwie intrygujące kopalnie, Dom Kata - jesień w Kowarach zapowiada się bardzo, bardzo interesująco.

Weekend listopadowy w Kowarach - dwa święta w listopadzie = dwie świetne okazje do tego, aby zrobić sobie długi weekend i wyskoczyć gdzieś w celach turystyczno-rekreacyjnych. Jako kierunek wyjazdu z okazji listopadowego weekendu Kowary sprawdzą się wyśmienicie, z uwagi na swoje górskie położenie i multum atrakcji tak w mieście, jak też jego najbliższych okolicach. “Groza” w Domu Kata, specyficzny urok miejskiej starówki z zabytkowymi kamienicami i ratuszem, zwiedzanie kopalń uranu… A gdyby długi weekend listopadowy w Kowarach wypadł przy okazji dnia Wszystkich Świętych, jakoś tak nie wypada nie zapalić świeczki na grobowcach zasłużonego dla regionu rodu von Reuss.

Galeria
Dodano: 2017-07-31 14:29:00

Komentarze (2)
MaThek
1.08.2017 08:01

Gdzieś zasłyszałem, jakoby to z Kowarów miał pochodzić uran użyty w pierwszej bombie atomowej, czy tam przy pierwszych próbach jądrowych. Niewątpliwie ciekawostka, jak dla mnie zbyt nieprawdopodobna i podkoloryzowana, ale co ja tam wiem - nie znam się. Za to okolica rzeczywiście piękna, zwłaszcza przy wrześniowych i październikowych wędrówkach po górach.

Anonim
9.10.2017 09:21

Będąc w Kowarach zdecydowanie warto odwiedzić Miejskie Muzeum Zabawek i miejscowe Sztolnie. Poza tym jest tutaj wiele innych zabytków, które zainteresowani powinni sprawdzić.

Dodaj komentarz